Zabiegi w znieczuleniu miejscowym


1. Wykonać badania i przekazać ich wyniki do gabinetu najpóźniej 2 tygodnie przed zabiegiem:

– morfologia

– koagulogram: APTT, INR

– antygen HBS (HBS Ag), przeciwciała anty-HCV, przeciwciała anty-HIV

– u chorujących na tarczycę dodatkowo: TSH, fT3, fT4

– w przypadku liposukcji brzucha lub przeszczepu tłuszczu z brzucha: USG powłok brzucha

2. Zakupić odpowiednią bieliznę uciskową:

– uszy: opaska elastyczna obejmująca całe uszy

– liposukcja podbródka: opaska na podbródek i głowę

– lift twarzy, szyi: opaska na podbródek, głowę i szyję

– liposukcja brzucha: pas brzuszny lub gorset brzuszny

– liposukcja ud i bioder: majtki z nogawkami

– liposukcja łydek: pończochy o I stopniu ucisku lub getry uciskowe

– korekcja otoczek sutkowych i inne zabiegi na piersiach: biustonosz pooperacyjny.

Rozmiar ubrań uciskowych należy dobrać zgodnie z tabelą rozmiarów producenta, w razie wątpliwości wybierając rozmiar mniejszy.

3. Skonsultować przyjmowane leki z lekarzem prowadzącym daną chorobę w kontekście planowanego zabiegu (np. zamienić doustne leki przeciwkrzepliwe na heparynę drobnocząsteczkową w zastrzykach).

4. Odbyć zalecone na wizycie konsultacje specjalistyczne (np. hematologiczna w celu wykluczenia zaburzeń krzepnięcia, alergologiczna w celu wykluczenia alergii na leki np. środki miejscowo znieczulające) i dostarczyć ich wyniki do gabinetu. W przypadku wszczepionego stymulatora/kardiowertera serca potocznie zwanego rozrusznikiem należy skonsultować z kardiologiem możliwość wykonania zabiegu z użyciem diatermii i przynieść stosowne zaświadczenie.

5. ZAPRZESTAĆ PALENIA PAPIEROSÓW – w przypadku zabiegów liftu twarzy i szyi, liftu skroni należy to zrobić bezwzględnie najpóźniej 3 miesiące przed planowanym zabiegiem, brak zastosowania się do tego zalecenia grozi poważnymi powikłaniami np. martwicą skóry.

6. W przypadku infekcji, zwłaszcza z gorączką, lub innych ostrych stanów chorobowych należy jak najszybciej skontaktować się z gabinetem w celu ewentualnej zmiany terminu zabiegu.

7. Na zabieg dotyczący twarzy trzeba się zgłosić bez makijażu oraz bez sztucznych rzęs. Przed zabiegiem należy zdjąć z siebie wszelką biżuterię i inne metalowe przedmioty dotykające skóry i błon śluzowych. Nie dotyczy to aparatów nazębnych.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU:

Większość z wymienionych poniżej przeciwwskazań jest względna, to znaczy, że po odpowiednim przygotowaniu lekarz może dopuścić pacjenta do zabiegu mimo istniejącego przeciwwskazania. Należy koniecznie poinformować operującego lekarza o istniejącym przeciwwskazaniu w celu ustalenia możliwości wykonania zabiegu w danej sytuacji.

  • ciąża, laktacja
  • nieleczone lub świeżo wykryte zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zażywanie leków przeciwkrzepliwych: np. pochodne kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard, Polocard), Warfin, Sintrom, Acenocumarol, Plavix, Ticlo, Pradaxa, Xarelto, Eliquis
  • ciężkie schorzenia układowe
  • ciężka niewydolność narządów
  • nieuregulowane choroby przewlekłe, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy
  • infekcja lub antybiotykoterapia w okresie miesiąca przed zabiegiem