„Przed” równie ważne jak „po” – czyli jak się przygotować do zabiegu lub operacji plastycznej

Dieta przed operacją plastyczną

Po ogólnej zmianie sposobu odżywiania na zasadniczo zdrowszy, co zalecamy zawsze i każdemu, a już na pewno w momencie powzięcia planu odbycia zabiegu lub operacji, przychodzi czas na tak zwaną dietę przedoperacyjną, którą warto rozpocząć na miesiąc przed planowaną operacją plastyczną. Stawiamy w niej na warzywa i produkty bogatobiałkowe.

Pierwsza w odstawkę idzie sól, potem węglowodany. Wszystko po to, by organizm lepiej i szybciej poradził sobie z ew. stanem zapalnym po zabiegu. Warto odstawić czosnek i imbir, bo mogą zwiększać krwawienie podczas zabiegu, oraz wszelkie suplementy na odchudzanie. Na tydzień przed operacją całkowicie zakazany jest alkohol. Czy wiesz, że nasze ulubione pomidory, ziemniaki i bakłażany mogą osłabić działanie leków znieczulających?
Tuż przed operacją obowiązuje zasada: zero kofeiny i dużo wody.

Przed rozległymi zabiegami na powłokach ciała można wesprzeć się gotowymi odżywkami wspomagającymi gojenie ran, zawierającymi kwasy omega, aminokwasy oraz nukleotydy. Można też przyjmować preparaty uszczelniające naczynia krwionośne w celu ograniczenia powstawania siniaków.

Badania przed operacją plastyczną

Zasadniczo wyniki badań należy przekazać do gabinetu najpóźniej 2 tygodnie przed zabiegiem. Badania ważne do 2 tygodni wstecz to: morfologia, grupa krwi, koagulogram: APTT, INR, D-dimery, glukoza na czczo, elektrolity: sód, potas, mocznik, kreatynina, antygen HBS (HBS Ag), przeciwciała anty-HCV, przeciwciała anty-HIV, fibrynogen, TSH, fT3, fT4, EKG z opisem.

Badania ważne do 6 miesięcy wstecz to 1) w przypadku liposukcji brzucha, przeszczepu tłuszczu z brzucha lub plastyki brzucha: USG powłok brzucha 2) w przypadku zabiegów piersi, w tym ginekomastii: USG piersi (lub u kobiet powyżej 40. r.ż. mammografia) 3) w przypadku ginekomastii: USG jąder. Niezwykle istotny jest bakteriologiczny wymaz z nosa. Obecność gronkowca co prawda nie dyskwalifikuje z zabiegu, ale o wyniku należy jednak jak najszybciej poinformować gabinet.

To ważne, by skonsultować przyjmowane leki z lekarzem prowadzącym w kontekście planowanego zabiegu (np. zamienić doustne leki przeciwkrzepliwe na heparynę drobnocząsteczkową w zastrzykach). Warto odbyć zalecone na wizycie konsultacje specjalistyczne (np. hematologiczna w celu wykluczenia zaburzeń krzepnięcia, alergologiczna w celu wykluczenia alergii na leki np. środki miejscowo znieczulające) i dostarczyć ich wyniki do gabinetu. W przypadku wszczepionego stymulatora/kardiowertera serca potocznie zwanego rozrusznikiem należy skonsultować z kardiologiem możliwość wykonania zabiegu z użyciem diatermii i dostarczyć stosowne zaświadczenie.

Styl życia przed operacją plastyczną

Nie będziemy pierwsi ani ostatni z tym hasłem na sztandarze. Przed każdą operacją, a już zwłaszcza mającą na celu poprawić nasz wygląd, należy bezwzględnie ZAPRZESTAĆ PALENIA PAPIEROSÓW – w przypadku zabiegów liftu twarzy i szyi, liftu skroni, plastyki brzucha, plastyki ud, plastyki ramion, plastyki piersi trzeba to zrobić najpóźniej 3 miesiące przed planowanym zabiegiem, w przypadku innych zabiegów najpóźniej 6 tygodni przed planowanym zabiegiem, brak zastosowania się do tego zalecenia grozi poważnymi powikłaniami np. martwicą skóry!
A skoro już jesteśmy przy stylu życia, trzeba wspomnieć o redukcji masy ciała przed operacją plastyczną. Warto schudnąć „przed”, by poprawić stan organizmu, po operacji szybciej zdrowieć i mieć lepsze efekty „po”. Ważna jest zwłaszcza redukcja tłuszczu trzewnego, czyli tego, który gromadzi się w pasie. Celem na przykład plastyki brzucha jest bowiem przede wszystkim poprawa wyglądu skóry brzucha i jego wymodelowanie, a nie odchudzanie! Nadmierna tusza bywa nawet przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu.

Czy jest zaś lepsza pora na takie rewolucje niż wiosna i lato? Zachęcamy do zmiany i czekamy na Was w gabinecie.